پادشاه راک‌اند‌ رول از نوزده سالگي حرفه‌ي خود را بطور رسمي آغاز کرد و در بيست و يک سالگي و بعد از ريليز اولين سينگلش به نام Heartbreak Hotel آمريکا را به تسخير خودش درآورد و در صدر چارت موسيقي اون قرار گرفت.
الويس با گروه کوچکش متشکل از اسکاتي مور Scotty Moore گيتاريست، و بيل بِلک بيسيست، راک ابيلي rock abilly يا همان موسيقي تلفيقي کانتري و ريتم‌اند‌بلوز را که از اولين نمودهاي راک‌اند‌رول بود  در دهه‌ي پنجاه بود رواج داد. او در بسياري از ژانر‌هاي ديگر موسيقي مثل پاپ، بلوز و گاسپل يا موسيقي مذهبي مسيجيان تبحر داشت و با فروش بيش از 600 مليون نسخه از آثارش درسراسر دنيا، به پرفروش-ترين سولو آرتيست تاريخ موسيقي بدل شد. اما الويس پرسلي تنها پادشاه راک‌اند‌رول نبود، بلکه با اتکا به  زيبايي مردانه و اجراهاي پرشور و رقص‌هاي معروفش و روحيه‌ي انسان‌دوستانه و شخصيت تاثيرگذارش، نمادي بود از فرهنگ آمريکايي.
الويس در هشتم ژانويه 1935، سي و پنج دقيقه بعد از برادر دوقولوي همسانش که متاسفانه مرده به‌دنيا آمد، در خانواده‌اي فقير در مي‌سي‌سي‌پي متولد شد.
او اولين اجراشو در سن ده سالگي و در مسابقه‌ي آوازي که در شهرشون برپا شده بود برگزار کرد، و توي اون لباس کابويي پوشيد و براي اينکه قدش به ميکروفون برسد روي صندلي ايستاد و ترانه‌ي Old Shep رو خوند.
چند ماه بعد از اون اجرا ، با اينکه انتظار دوچرخه يا تفنگ داشت، يک گيتار بعنوان کادوي تولدش دريافت کرد و زير نظر عموها و کشيش کليساشون آموزش ديد. الويس به قول خودش خيلي خجالتي بود و در ملا عام آواز نمي‌خواند. اما کمي که گذشت ديگر گيتارش ازش جدا نمي‌شد و در يازده سالگي اون را با خودش به مدرسه هم مي‌برد و در زمان-هاي ناهار و استراحت مي‌نواخت و مي‌خوند.
الويس هيچ‌وقت براي يادگيري موسيقي آموزش آکادميک نديده بود و حتي نت‌خواني هم بلد نبود، فقط گوش قوي‌اي داشت و ژوست نواختن و خواندش هم به همين خاطر بود. اون عاشق موسيقي کانتري بود و کارهاي هنک اِسنو، روي اِکاف، ارنست تاب، جيمي دِيويس و باب ويلز را دنبال مي‌کرد. الويس همچنين شيفته‌ي موسيقي گاسپل و بلوز بود و همه‌ي اينها تاثير بسزايي در شکل‌گيري هسته‌ي موسيقي او داشتند. اما هنوز تا پادشاه راک‌اندرول  شدن راه درازي در پيش بود. الويس در آن دوران براي گروه‌هاي مختلف تست صدا داد و بارها و بارها رد شد. اون براي کسب درآمد مجبور شد مدتي راننده-ي کاميون شود و بعد از اينکه ادي باند هم در گروهش قبولش نکرد بهش گفت «بهتره بچسبي به همون رانندگي کاميون. از تو خواننده درنمياد.»

All Rights Reserved for Radio Review | designed by Anooshiravan Aria & Siavash Tasaodian | developed by Maze Group